Kroužek mladých rybářů MOČRS Opočno při DDM Dobruška

Dovolte mi, abych v krátkosti představil činnost rybářského kroužku MOČRS Opočno ve školním roce 2010/2011.

V naší místní organizaci máme několik schopných vedoucích, kteří umí 54 dětí organizovaných v kroužku něco naučit. Cílem celoročního snažení je, mimo oblíbené lovení ryb, účast v celostátní soutěži Zlatá udice, kde mohou mladí rybáři ukázat, čemu se za uplynulý rok naučili. Tato soutěž je každoročně vypisována a má několik úrovní, od místního kola po celostátní. V roce 2010 jsme se po téměř 20-ti leté přestávce zapojili do této soutěže a družstvo složené z nejlépe umístěných jednotlivců v místním kole, jelo sbírat zkušenosti na krajské kolo do Hradce Králové.

V dubnu tohoto roku proběhly soutěže místního kola. V sobotu 16.4. proběhl lov ryb udicí (LRU) v Přepychách kterého se zúčastnilo 23 dětí z našeho kroužku . Hodnotila se délka ulovené ryby a naměřené centimetry se přičítali k už zaznamenaným. Kdo nasbíral nejvíce centimetrů stal se vítězem této disciplíny. Vítěz tento den nachytal 220cm ryb. Následující sobotu 23.4. jsme se sešli u klubovny v Opočně Lišťovině, kde proběhla disciplína rybolovná technika (RT), která se skládá z hodu do dálky, hodu na terč skish a hodu na terč arenberger. Nakonec mladí rybáři absolvovali odborný test znalostí a poznávání ryb, živočichů a rostlin, což je disciplína rybolovné znalosti (RZ). Zde se nám sešlo pouze 13 závodníků, které neodradilo hubenější umístění při lovu ryb udicí minulou sobotu. Umístění z těchto tří disciplín se sečtou a čím má závodník nižší součet, tím je jeho celkové umístění lepší. V místním kole se na 1. místě umístil Tomáš Preclík z Dobrušky, na druhém Jiří Čtvrtečka z Opočna a na třetím Ladislav Andrž z Bolehoště. Z těch nejúspěšnějších byla sestavena tréninková skupina, ze které bylo následně vybráno  šestičlenné družstvo, které se začalo připravovat na krajské kolo.

Ve dnech 27. až 29. května proběhlo krajské kolo Zlaté udice v Trutnově za účasti 9 přihlášených družstev z východočeského územního svazu (královehradecký a pardubický kraj). Naše družstvo odjíždělo s cílem umístit se lépe než na 6. místě z roku předchozího. Po prvním dnu, kdy proběhly rybolovné znalosti, jsme byli průběžně na 5. místě a tak byla celkem spokojenost. Druhý den, v sobotu 28.5. probíhal lov ryb na nádrži Dolce. Zde naše družstvo excelovalo a vybojovalo 1. místo v disciplíně lov ryb udicí. Zavládla všeobecná spokojenost a vše se soustředilo na závěrečný den bojů. V neděli nás čekala obávaná rybolovná technika. Naše družstvo ale opět podalo vynikající výkon a i tuto disciplínu vyhrálo. V celkovém hodnocení jsme se umístili na 2. místě a podařilo se nám porazit družstva z Hradce Králové nebo Trutnova, která mají výrazně větší členskou základnu.

A takto se umístili naši závodníci celkově na krajském kole:

3. místo Luboš Petr z Dobrušky

4. místo Michal Smažík z Dobrušky

9. místo Jan Šimek ze Semechnic

22. místo Roman Tomek z Pohoří

Mezi dorostenci startoval, věkem sice ještě žák, Václav Mervart z Dobrušky a umístil se celkově 5. V kategorii děvčat se na 7. místě umístila Sandra Kováčová z Houdkovic.

Tímto výborným výsledkem se dostal Luboš Petr do nominace za východočeský územní svaz na celorepublikové vyvrcholení soutěže Zlatá udice, konané ve dnech 24. až 26. června v Lovosicích. Přejme mu proto pevnou ruku při technických disciplínách, bystrou hlavu při znalostních disciplínách a nakonec i trochu toho štěstí, bez kterého  nejde chytit při disciplíně lov ryb udicí ryby. Možná se už brzo dočkáme přijetí rybářských reprezentantů na každoročním setkání nejlepších sportovců dobrušska. Ve srovnání s např. každoročně oceňovanými skibobisty, je naše členská základna s počtem 250tis rybářů daleko početnější a pevné nervy a přesnost musíme trénovat jako závodní střelci.

Pro propagaci rybářského sportu , jsme tento rok opět oslovili pana Frimla a ten zpracoval krátkou reportáž ze Zlaté udice pro kabelovou televizi Dobruška. Tento šot běžel zhruba v polovině května v televizi celý týden. Rodiče a známí mohli vidět své děti při rybářských kláních a to považuji za důležité. Po úspěchu na krajském kole v Trutnově jsem oslovil kulturní kalendář města Dobrušky, kde vyjde v červencovém čísle také zpráva o úspěších rybářského kroužku. I v opočenském zpravodaji budou naše úspěchy zveřejněny. V souvislosti s pronájmem vodní plochy v obci Mokré, bude i v jejich letním zpravodaji článek o naší organizaci, kde jsem samozřejmě musel vyzvednou aktuální úspěchy.

V celorepublikových statistikách se za posledních 20 let celkový počet dětí organizovaných v rybářských kroužcích ztenčil na polovinu. Příčin je určitě více, proč k tomu došlo. Dobré výsledky a motivace ale přinášejí výsledky a proto konkrétně v naší organizaci zaznamenáváme po určitém poklesu znovu nárůst než úbytek dětí. Přejme si tedy, aby i nadále děti neztrácely zájem o rybářský sport a přírodu okolo vody. Patří se i poděkovat DDM Dobruška za podporu při schůzkách a konání Zlaté udice. I nadále bychom rádi spolupracovali a minimálně udrželi stávající úroveň kroužku. Zárukou by měl být zodpovědný přístup Romana Kováče jako hlavního vedoucího kroužku a praktické znalosti rybářské problematiky vedoucích Zdeňka Vašíčka a Tomáše Růžičky. Bez těchto tří bychom kvalitních výsledků nedosáhli.

Pavel Marek

předseda MOČRS Opočno

Zveřejněno 3.8.2011 v rubrice Kroužek mládeže

» (1) komentář

1 komentář

1. Díky za krásně napsaný článek a gratulace k všem úspěchům !

Příspěvek by Milan — 5.8.2011 @ 8.09