Tisková zpráva

č.j.1/6/2011MOČRS Opočno Lišťovina 69951773, Opočno 
redakce orlického týdeníku

 

 

Dobrý den,

MOČRS Opočno hospodaří na revíru Zlatý potok 1p. Ve městě Dobruška je od dob regulace zlatého potoka ve městě a pod ním neutěšená situace, která nepřispívá k životu ryb, charakteristických pro podhorské pstruhové pásmo. Před třemi lety jsme se rozhodli tento stav změnit a cíleným odlovováním jelce tlouště, který byl zde dominantní a nevhodný, vytvořit životní prostor pro pstruha potočního. Tento rok v dubnu jsme do zlatého potoka ve městě Dobruška vypustili odchovanou násadu pstruha potočního. Část této násady a i další druhy ryb bohužel uhynuly po bouřce ve středu 22.6., kdy nedostatečně dimenzovaná kanalizace ve městě Dobruška nepobrala náhlý příval vody a přes přepadové přepážky přetekla do odlehčovacího kanálu. Voda byla silně naředěna usazeninami z kanalizace a tento „chemický koktejl“ udusil veškerou rybí populaci v délce 1km. Poté se do hlavního toku vlévá potok Brtva a voda se tím naředila, takže zde již není úhyn tak masivní. Celkově byl zasažen tok v délce asi 1,5km.   

Český rybářský svaz bude počítat škodu na tisíce korun. Uhynuli zde pstruzi potoční a duhoví, siveni a lipani. Z drobných ryb je největší úhyn zaznamenán u vranky obecné a také u mihule potoční, která je zde zastoupena v menším počtu. Obě rybky jsou podle zákona 395/1992 řazeny mezi druhy ohrožené. Z ostatních druhů je třeba ještě jmenovat úhyn hrouzka obecného, mřenky mramorované a jelce tlouště.

S občasnými úhyny v letních měsících při nedostatečném průtoku se setkáváme poměrně často. Není jeden rok, aby nedošlo k částečnému úhynu z důvodu malých letních průtoku, kdy při deštivém splachu dojde ke kontaminaci vody cizorodými látkami. Asi bychom byli naivní, kdyby kvůli rybářů došlo ke komletní přestavbě dobrušské kanalizace, která by kapacitně řešila situaci. Určitým řešením by byla výstavba diskutované mělčanské nádrže, která by vhodným manipulačním řádem upravovala průtoky přes Dobrušku v případě podobných situací, která nastala ve středu.

 

Pavel Marek

předseda MOČRS Opočno

Zveřejněno 27.6.2011 v rubrice Úhyn ryb

» (0) komentářů

Napsat komentář

You must be logged in to post a comment.

Copyright © 2009, MO ČRS Opočno. Všechna práva vyhrazena.
Created by www.mr-webdesign.eu