Zpráva Ostružno 2017

Stalo se už pravidlem, že každý rok v druhé půlce června, pořádá naše rybářská organizace pro děti z rybářského kroužku, které mají zájem, rybářské soustředění v rekreačním areálu Sklář Ostružno u Jičína. Ne jinak tomu bylo i tento rok. Už když jsme v březnu tento záměr představili prostřednictvím dětí jejich rodičům, byl zájem značný. Nakonec se nám přihlásilo 16 dětí, které ve čtvrtek 22.6. v 14,30 nasedli v Opočně do přistaveného autobusu a odjeli směrem k rybářskému dobrodružství.

Po příjezdu na místo nás trochu zaskočila skutečnost, že rybník v těsné blízkosti rekreačního areálu, na kterém jsme v minulých letech chytali ryby, je vypuštěný a opravuje se. Byl však zajištěn náhradní revír, asi 10 minut chůze od chatek. V den příjezdu jsme ale ryby nechytali, protože jak už bývá zvykem, přihnala se bouřka a pršelo.

Následující dny však tento drobný výpadek vynahradili a kdo se snažil ryby chytat, tak je i nachytal. Hlavní lovnou rybou byl samozřejmě kapr, dále kluci chytali malé amury, cejny, perlíny, karase a líny. Výborným zpestřením letošního soustředění byly disciplíny na suchu – hody zátěží na cíl, což jsou disciplíny Skish a Arenberger. Tím se mladí rybáři zdokonalují v technice nahazování. A v neposlední řadě jsme je motivovali bodovací soutěží k ohleduplnosti ke kamarádům a slušnému chování v kolektivu. Ze všech těchto aktivit získávali body do celkového hodnocení. V neděli 25.6. po obědě před odjezdem jsme jejich konání vyhodnotili a všichni byli odměněni věcnými cenami.

Celá tato akce nebyla jen o rybách. Jde o to dostat kluky do přírody, aby neseděli u svých počítačů a mobilů, ale všímali si i krásné české krajiny a života v ní. Někteří z nich mohli možná poprvé vidět čolka obecného ne jen na obrázku, nebo třeba užovku obojkovou a večer kunu pochutnávající si na spadlých třešních. Někdo možná poprvé hrál něco, co připomínalo nohejbal nebo se zkoušel trefovat tenisovou raketou do míčku jako tenista. A i společné sobotní koupání v místním velkém bazénu spíše připomínalo zápas kluků s vedoucími o to, kdo koho potopí. Nakonec i opékání špekáčků v sobotu večer už za tmy, bylo pro mnoho z nich zážitek.

Na všech bylo znát, že se akce vydařila, každý nějakou tu rybu chytil a zase samozřejmě pustil. Všichni si odnášíme zážitky z této akce, na které budeme dlouho vzpomínat, minimálně do příští akce v roce 2018 kterou, když to bude možné, znovu uspořádáme v tomto rekreačním zařízení.

Pavel Marek

A tady jsme všichni účastníci pohromadě

Lovili jsme ryby

Kluci s úlovky

Viděli jste už někdy čolka obecného?

Opékali jsme špekáčky

Zveřejněno 1.7.2017 v rubrice Kroužek mládeže